Türkiye’nin En İyi Bisiklet Rotaları

türkiye'de bisiklet rotası oluşturma

Coğrafi konum bakımından Türkiye gerçekten çok şanslı bir ülke. Üç yanının denizlerle çevrili olması bir yana, farklı rakımlarda dağlar, uçsuz bucaksız ovalar, akarsular ve her bir bölgeye yayılmış tarihi yapılar ve arkeolojik alanlar… Doğaseverlerin ve kültürel turlar yapmaktan hoşlananların birçok seçeneği var bu topraklarda. Peki ya doğal güzellikler arasında pedal çevirmekten hoşlananlar? Bisiklet rotası oluşturma için Türkiye’nin dört bir yanından örnekler saymak mümkün.

Şehir yaşamının stresinden uzaklaşmak ve kendini doğanın kucağına bırakmak isteyen doğa sporları sevenlerin vazgeçilmezi bisiklet turlarından bahsetmek istiyoruz. Kendinizle baş başa kalabileceğiniz ve kendi gücünüzle bir yerden bir yere ulaşmanın verdiği haklı gururunu duyacağınız bisiklet rotaları ile çeşitli bölgeleri keşfetmeniz mümkün. 

Türkiye’nin en iyi bisiklet rotaları, kimi zaman ormanların arasından denizi selamlıyor kimi zaman dağları ovaları aşarak tarihin önemli anlarına şahitlik etmiş, oldukça önemli arkeolojik alanlara çıkıyor. Her bir bisiklet rotasına ise kuş sesleri, kır çiçekleri eşlik ediyor. Bisiklet rotası oluşturma planları olanlar için seçtiğimiz Türkiye’nin en iyi bisiklet rotaları! 

Bisiklet rotası oluşturma kadar ekipmanların tam olması da oldukça önemli. Parkur zorluğu her ne olursa olsun, ekipmanların eksiksiz olduğundan emin olun. Kask ve dizliğin yanı sıra gece bisiklet sürmeyi planlamıyor dahi olsanız her ihtimale karşı fener ve fosforlu yelek yanınızda olmalı. Unutmayın ki güvenliğiniz ve sağlığınız her şeyden çok daha önemli!

Likya Yolu

bisiklet rotası oluşturma, likya yolu bisiklet rotası

Doğanın kalbine doğru bir yolculuk yapmak isteyenler Likya Yolu bisiklet rotası tercih edebilir. Türkiye’nin işaretlenmiş ilk en uzun yürüyüş yolu olarak bilinen Likya Yolu, 540 kilometre uzunluğu ile dünyanın en iyi 10 rotasından biri. Fethiye’den Antalya’ya uzanan bu eşsiz yol boyunca Fethiye ve Antalya’nın yanı sıra Göcek, Kaş, Olimpos, Adrasan gibi Türkiye’nin en güzel sahil bölgelerini görebilirsiniz. 

Likya Yolu bisiklet rotası için “özel” deme sebeplerimizden biri bu yolun 19 antik kentten geçmesidir. Letoon, Xanthos, Patara, Olimpos ve Yanartaş gibi pek çok antik kent bu yolda pedal çevirirken karşınıza çıkacak güzelliklerden. 

Endemik bitki çeşitliliği, antik kentler, mavi ve denizin bütünleştiği Likya Yolu’nun acemilere göre olmadığını hatırlatalım. Likya Yolu bisiklet rotası üzerinde bisikleti elinizde dahi taşırken zorlanacağınız parkurlar olacak. Tavsiyemiz Elmalı’dan başlayıp Göcek, Fethiye ve Kaş’a doğru ilerlemeniz. 

Akdeniz’in nefes kesen manzaralarına karşı pedal çevirmek isteyen profesyoneller, bisiklet rotası oluşturma için araştırma yaparken tercihi Likya Yolu bisiklet rotası olmalı. 

Hitit Yolu

Dağ bisikletçilerinin vazgeçilmezi Hitit Yolu, bisiklet rotası oluşturma planların yapanların listenizde yer almalı. Çorum Valiliği tarafından 2010 yılında tamamlanan Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları pedal çevirmek için en özel yerlerden. 

Hitit uygarlığının önemli kentleri Hattuşa, Alacahöyük ve Şapinuva üçgeninde ilerleyen dağ bisikleti rotasının uzunluğu 406 kilometre. 406 kilometrelik bisiklet rotası boyunca tarih, kültür ve doğa meraklıları için görülecek birçok şey var. 1986’dan beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Hattuşaş, Hititler’in ilkbaharda yeni yıl kutladıkları Yazılıkaya gibi tarihi noktaların yanı sıra yol üzerinde bulunan İncesu Kanyonu da kanyon bisiklet rotaları sevenler için tercih edilebilecek bir rota. 

Hitit Yolu’nda bisiklet rotası oluşturma düşüncesinde olanlar, kış ayları dışında her zaman planlama yapabilir.  

Toroslar

Dağ bisikleti sevenler, bisiklet rotası oluşturma konusunda fikir arıyorsa bir diğer önerimiz Toroslar olacak. Antalya-Fethiye arasında uzayan 323 kilometrelik bisiklet rotası, yaklaşık yedi gün sürüyor ve bu rotada Toros Dağları’nın en yüksek noktalarına uzanmak mümkün. 

Sürekli rakım değişikliği yaşanan Toros Dağları bisiklet rotasının bazı noktaları orta düzey bisikletçilere hitap ederken, bazı bölümlerin zorlu tırmanışlar ve inişler içerdiğini söylememiz gerekir. 

Antalya, Çıralı, Gelidonya Feneri, Karaöz, Avlan Gölü, Gömbe Yaylası, Saklıkent, Kayaköy, Fethiye şeklinde ilerleyen uzun süren bisiklet rotası için en uygun zamanlar bahar aylarıdır. 

Kapadokya

bisiklet rotası oluşturma, kapadokya bisiklet rotası

Türkiye’nin en büyüleyici noktalarından birinde bisiklet rotası oluşturma planı olanlar mutlaka Kapadokya’da pedal çevirmeli! Likya Yolu bisiklet rotası kadar özel bir rota olan Kapadokya bisiklet rotaları ile her biri kendine has güzellikte peri bacaları, kaya evler, büyüleyici vadiler görmek mümkün. 

Geniş bir alana yayılan Kapadokya bölgesi, trekking rotaları ve bisiklet rotaları konusunda eşsiz alternatifler sunuyor. Bölgede uzun ve kısa parkurlar olmak üzere birçok farklı bisiklet rotası çizebilirsiniz. Kısa mesafeli rotalardan önerimiz, Ortahisar-Göreme-Ürgüp rotası, uzun rotada pedal çevirebilecekler için ise Derinkuyu, Kaymaklı tarafları. 

Kızılçukur, Güvercinlik, Aşk Vadisi gün doğumunda, sabahın erken saatlerinde ve gün batımında pedal çevirmek için en ideal yerler. 

Akdağ Milli Parkı

Afyonkarahisar’a 95 kilometre uzaklıktaki Akdağ Milli Parkı, doğanın içinde bisiklet rotası oluşturma için ideal. Uçsuz bucaksız çayırlar, yemyeşil ormanlar, geyiğinden domuzuna, yılkı atlarından kurduna kadar yaban hayvanlarıyla Akdağ Milli Parkı, doğasever bisikletçiler için büyüleyici bir rota! 

Akdağ Milli Parkı bisiklet rotası zorlu bir parkura sahip. Parkurun zorlu olduğu kadar keyifli olduğunu ve yol boyunca su sorunu olmadığını söylemiş olalım. Akdağ Milli Parkı’nda bisiklet rotasının yanı sıra kamp alanları, günübirlikçiler için sosyal tesisler de bulunuyor. Bu rota üzerinde pedal çevirmek isteyen bisikletçilere önerimiz, civardaki mağaraları, kanyonları da keşfetmeleri. 

İlginizi çekebilir: Frig Vadisi Gezi Rehberi: Frig Yolu Üzerinde Gezilecek Yerler

Frig Vadisi

frig vadisi, bisiklet rotası

Frig Vadisi, Türkiye’nin en iyi bisiklet rotalarından birine ev sahipliği yapıyor. Afyon, Kütahya, Eskişehir ve Ankara illerine yayılan alan bisiklet rotası oluşturma planları yapanların araştırması gereken noktalardan. Tarihi 3000 yıl öncesine dayanan Frigya Uygarlığı’nın izlerini sürebileceğiniz Frig Vadisi, Türkiye’nin en uzun üçüncü parkurlarından birine sahip. 

Frig Vadisi’nin çeşitli yönlerine ilerleyen bisiklet rotası için üç başlangıç noktası var: Yenice Çiftliği, Gordion ve Seydiler. Hangi rotadan ilerlerseniz ilerleyin, Frig Vadisi bisiklet rotası boyunca peri bacaları, kaya mezarları ve mağaraların yanı sıra Yazılıkaya, Aslankaya Anıtı, Aizonai Antik Kenti, Midas Anıtı gibi çeşitli arkeolojik alanlar göreceksiniz. Her bir rotanın kesişim noktası ise Frigler’in dini merkezi olan Yazılıkaya.

Frig Vadisi bisiklet rotasının zorlu olduğunu ve acemilere önermediğimizi söylememiz gerekiyor. Asfalt, toprak ve kum yollardan oluşan Frig Vadisi’nde pedal çevirmek isteyen profesyonel bisikletçilere önerimiz ise ekipmanlarının her türlü yol koşuluna uygun olması. 

Bisiklet Rotanızı Oruçoğlu Termal Otel’de Noktalayın!

oruçoğlu termal otel, bisiklet rotası, masaj, spa

Türkiye’nin en iyi bisiklet rotaları arasından seçimini yapıp pedal çevirmek isteyen bisikletçiler parkurlar arasında kamp yaparak rotalarını tamamlayabilirler. Eğer Akdağ Milli Parkı veya Frig Vadisi’nde bisiklet rotası oluşturma planınız varsa, bisiklet turundan sonra dinlenmek için tercihiniz Afyon termal oteller olabilir. 

Türkiye’nin ilk 5 yıldızlı termal oteli olma özelliğiyle öne çıkan Oruçoğlu Termal Otel’de vereceğiniz dinlenme molasında, Afyon’un şifalı suları size iyi gelecek! Oruçoğlu Termal Otel’de bulunan açık ve kapalı termal havuzlar, termal su banyoları, hamam ve SPA tüm yorgunluğunuzu alacak. 

Profesyonel ekip ile hizmet veren Oruçoğlu Termal Otel’de relax masajı, volkanik taş masajı, sıcak naturel yağ masajı, lokal medikal masaj gibi uygulamar yaptırarak bisiklet rotasının vermiş olduğu yorgunluğu geride bırakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir