Türk Hamamının Sağlığa Etkileri: Hamamın Faydaları Nedir?

hamamın faydaları nedir, Türk hamamı

Dünyanın dört bir yanına ismini duyurmayı başaran Türk hamamı tarihte önemli bir yere sahiptir. Binlerce yıllık geçmişi bulunan hamam kültürünün devam ettiği Türkiye’de birçok farklı ritüel gerçekleştirilir. Temizlenmenin yanı sıra önemli bir kutlama ve arınma yeri olarak görülen Türk hamamı kültürü, modern tesislerde hazırlanan alanlarda da sürdürülmeye ve hamamın faydaları ile günden güne dikkat çekmeye devam edilir.

Hamam Nedir? Hamam Kültürü

hamam kültürü, hamamın faydaları

Türk kültürünün bir parçası olarak görülen hamam nedir? Hamam kelimesi, Arapça ve İbranice kökenlidir. Sıcak ve banyo anlamına gelen hamam, arınma ve şifalanma yerleri olarak görülür. Fiziksel kirlerden arınılan hamamlar, farklı yapılardan oluşur.

Hamam kültürünün ortaya çıktığı ilk dönem MÖ 2500 yılıdır. Dravidler tarafından yapılan ilk hamamın ardından Antik Yunan’dan günümüze gelmeyi başaran geleneksel hamamlar inşa edilmeye başlanır. Her dönem ve kültürde farklı şekilde adlandırılan hamam, Türk kültürünün önemli bir parçası olmayı başarır.

Hamamlar, sosyal alanların az olduğu ve bireylerin içe kapanık şekilde yaşadığı dönemlerde sosyalleşme amacıyla sıklıkla tercih edilmiştir. Zaman içerisinde farklı gelenekler oluşarak gelin hamamı, asker hamamı, adak hamamı, lohusa hamamı gibi çeşitli ritüeller ortaya çıkar. Hamamlarda farklı hizmetler veren peştemalcı, tellak, natır, çıkmacı, kahveci, külhancılar bulunur.

Türk hamamları üç bölümden oluşur. Hamam bölümleri soyunma yerleri, ısıtma yeri ve yıkanma yerleri olarak isimlendirilir. Yıkanma yerleri soğukluk ve sıcaklık olarak ikiye ayrılır.

Isıtma yeri ısının en yüksek olduğu bölümdür. Alttan ısıtmalı olan bu bölümde göbek taşı bulunur. Göbek taşı en yüksek ısıya sahip olan alandır. Kese işlemi göbek taşının üzerinde gerçekleştirilir.

Tarihi özelliklerini koruyarak hala kullanılan hamamların yanı sıra Türkiye’de pek çok modern hamam da inşa edilir. Çeşitli tesislerin içerisinde özel hamam bölümleri oluşturularak insanların geleneksel Türk hamamından faydalanmaları sağlanır.

Hamamlar kullanılan suya göre ikiye ayrılır. Doğal sıcak su kaynağı olarak bilinen termal kaplıcaların üzerine inşa edilen hamamlar, şifalı sulara sahiptir. Suni ısıtma sistemi bulunan hamamlar ise ağırlıklı olarak hijyen amaçlı kullanılır.

Hamamın Faydaları

hamamın faydaları

Hamamın faydaları incelendiğinde insan sağlığına birçok olumlu etkisi olduğu görülür. Fiziksel ve zihinsel açıdan hamamın faydaları detaylarını inceleyebilirsiniz. Yüksek ısı ve ılık su, hijyenik açıdan oldukça etkilidir. Konutlarda su tesisatının bulunmadığı dönemde ortaya çıkan hamamlar, insanların temizlenme ve sosyalleşme alanı haline gelmeyi başarır.

Zaman içerisinde evlerde hamam ve banyolar olsa da hamam, kültürel bir norm olarak tarihteki yerini alır. Hamam bireylerin fiziksel olarak gevşeyip rahatlamasına imkan tanır. Fiziksel gevşeme beraberinde zihinsel rahatlamayı da getirerek stresten arınılmasına imkan tanır. Cildin nefes almasına yardımcı olan hamam deneyimi, mutluluk hormonunun salgılanmasında da önemli bir rol oynar.

Hamam Mutluluk Hormonu Salgılatır

Hamamın faydalarından bir diğeri de mutluluk hormonu salgılamasıdır. Mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin ve serotonin hormonları, belirli durumlarda hızlı bir şekilde salgılanmaya başlar. Endorfin ve serotonin hormonları, beynin iletimini düzenleyerek olumlu bir ruh hali meydana getirir.

Serotonin zihinsel sağlığın önemli bir maddesi olarak öne çıkar. Serotonin seviyesinin dengeli olması rahat uyku ve olumlu bir ruh hali yaratarak düşünce ve davranış sistemini düzenler. Ödül ve motivasyon sistemini oluşturan dopamin, bireylerin öz güvenini oluşturmaya yardımcı olur. Bu hormonlar zihinsel ve duygusal denge kurmanıza yardımcı olarak yaşam kalitenizi artırır.

Bu iki hormonun yetersiz salgılanması motivasyon kaybı, uyku sorunu, iştah bozukluğu, ağrı, yorgunluk ve duygusal dengesizliğe neden olabilir. Hamam vücudun dinlenerek gevşemesini sağlar. Gevşeme sonrasında serotonin ve endorfin hormonunun salgılanması hızlanır ve bu da hamamın faydalarından biridir.

Peeling Etkisi Yaratır Cildi Temizler

hamamın faydaları, peeling

Gün boyunca cildiniz birçok dış etkene maruz kalır. Dış etkenler gözeneklerin tıkanmasına sebep olarak birtakım sorunlara neden olabilir. Ölü derilerin arındırılmadığı ciltlerde daha fazla problem meydana gelir. Hamam, özel ısısı ve uygulamaları ile cildin ölü derilerden arındırılmasına olanak tanır.

Yüksek ısı ve buhar, gözeneklerin açılmasını sağlar. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan hamamda kese uygulaması yapılır. Sert yapılı kese ile cilde nazikçe masaj yapılması, vücudun ölü derilerden arınmasını sağlayarak cildin nefes almasına imkan tanır. Düzenli hamama gitmek cilt sağlığı için de son derece olumlu etki yaratır.

Hamam, ciltte yatıştırıcı ve dinlendirici bir etki yaratır. Mikropların vücuttan atılmasına imkan tanıyan yüksek ısı ile canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Vücudun nefes alması, stres oranını düşürerek anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıkların önlenmesine katkı sağlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Türk hamamının sağlığa oldukça faydalı olduğu bilinir. Hamamın faydaları arasında en önemlisi ise bağışıklık sisteminin güçlenmesidir. Özellikle soğuk havalarda insanlar soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla başa çıkmak zorunda kalabilir. Düşük bağışıklık, bireylerin hastalanmasına zemin hazırlar.

‘’Şifalı’’ olarak adlandırılan hamama gitmek, bağışıklık sistemini güçlendirerek mevsimsel hastalıklara karşı korunmanıza olanak tanır. Sıcak su ve buhara maruz kalan vücutta savaşçı hücrelerin üremesi hızlanır.

Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan hamam, hastalıklarla mücadele etmek için önlem olarak tercih edilebilir. Kan dolaşımının hızlanmasıyla beraber bireyler enerjik bir ruh haline sahip olur.

Kan basıncına olumlu etki eden hamam, tansiyonun düzenlenmesini sağlayarak yüksek tansiyon gibi hastalık semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir: En Çok Kullanılan Detoks Suları

Eklem ve Kas Ağrılarını Hafifletebilir

Fiziksel birtakım problemlere de iyi gelen hamam, eklem ve kaslardaki sertleşme ve ağrıları hafifletebilir. Yüksek ısı, kas ve eklemlerin gevşeyerek rahatlamasına imkan tanır. Isınan bölgeler yumuşayıp ağrıları azaltır. Gerilen kasların gevşemesinin ardından masaj uygulaması yaptırarak vücudunuzu tamamen rahatlatabilirsiniz.

Fiziksel rahatlama, zihinsel rahatlamayı da beraberinde getirir. Düzenli bir şekilde hamama giderek hem vücut ağrılarını azaltabilir hem de stresten arınabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Termal Suyun Faydaları

Burun Tıkanıklığına İyi Gelebilir

Mevsim değişimlerinde sinüslerin tıkanmasıyla beraber nefes almak zorlaşabilir. Gündelik yaşamı etkileyen bu problemin önlenmesi için hamam etkili bir çözümdür. Sıcak hava ve nemli ortamda bulunmak, sinüslerin açılmasına yardımcı olarak nefes alma zorluğunu hafifletir. Böylece yaşam kalitenizi koruyarak her mevsim keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hamamın faydaları arasında bu nedenle burun tıkanıklığını azaltmak da bulunur.

Afyon’da Eşsiz Bir Hamam Deneyimi Yaşayın

afyon hamam, hamamın faydaları

Afyonkarahisar, şifalı sulardan oluşan 4 termal bölgesi ile her mevsim ziyaret edilen bir şehirdir. Termal kaplıcaları ile dikkatleri üzerine çeken şehirde bulunan Oruçoğlu Termal Resort Otel, kendi kuyusundan çıkan termal sulara sahiptir.

Türkiye’nin ilk 5 yıldızlı termal oteli olarak öne çıkan tesis, termal su sertifikası ile güvenilir hizmet sunuyor. Hamam ve özel aile hamamı bulunan termal otelin suları, 2010 senesinde Almanya’da yer alan Institut Romeis tarafından analiz edilir. 76 derece kaynak çıkış sıcaklığı bulunan termo maden suyunda toplam mineralizasyon 4727,32 miligram olarak belirlenir.

Hamam ve havuzlarda kullanılan termal sular eklem hastalıkları, kronik bel ağrısı, tendonik, travma, fibromiyalji sendromu, miyozit, osteoartrit, romatizma, nörolojik sorunlar ve stres bozukluğu gibi pek çok alanda yardımcı tedavi olarak tercih edilebilir.

Alanında uzman personelin çalıştığı özel hamam, donanımlı yapısı ve üstün kalite anlayışı ile misafirlerine kusursuz bir geleneksel Türk hamamı deneyimi sağlar. Termal kaplıcaların şifalı sularından yararlanırken geleneksel Türk hamamında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir