Sağlıklı Beslenme ve Yaşam için 10 Öneri

sağlıklı beslenme ve yaşam

Sağlıklı beslenme oldukça sık duyulan bir kavramdır. Yaşam standartlarını artırarak kaliteli bir hayat sürdürmenize olanak tanıyan sağlıklı ve dengeli beslenmek son derece önemlidir.

Sağlıklı beslenme nedir? Sağlıklı beslenme, kişinin vücut yapısı, yaşı ve yaşam tarzına uygun şekilde dengeli bir beslenme programına uyum sağlamasıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu karbonhidrat, protein, kalsiyum, vitamin ve mineral gibi maddeleri barındıran yiyeceklerin tüketilmesi gereken sağlıklı beslenme, ideal kilonun korunmasını sağlamasının yanı sıra sağlık problemlerini de önler.

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için doğru bir beslenme rutini oluşturabilirsiniz. Beslenme rutininde vücutta denge sağlayan besinlerden oluşan ana ve ara öğünler yer almalıdır. Beslenme rutininizi bol su tüketimi ve düzenli egzersiz ile destekleyerek son derece sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olabilirsiniz.

Kahvaltıya Önem Verin

Sağlıklı yaşam ve beslenme birbiri ile bütünleşmiş kavramlardır. Sağlığınızı koruyarak sorunsuz bir yaşam geçirmek için beslenmenize dikkat etmeniz son derece önemlidir. Beslenme programının en önemli öğünü kahvaltıdır. Günün ilk öğünü olan kahvaltı, genellikle atlanır veya geçiştirilir. Ancak bu durum sağlığınızı olumsuz olarak etkilemektedir.

Sağlıklı bir yaşam için kahvaltınıza özen göstermeniz tavsiye edilir. Kahvaltı yapmak beyin fonksiyonlarını destekleyerek öğrenmeyi kolaylaştırır. Hafızanın güçlenmesine yardımcı olan kahvaltı, bilişsel aktiviteleri artırır.

Sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olmanıza imkan tanıyan kahvaltı, obezite ve insülin direnci gibi birtakım problemlerin önlenmesinde büyük rol oynar. Metabolizmayı destekleyen günün ilk öğününde protein, kalsiyum ve vitamin ağırlıklı yiyeceklerden dengeli bir porsiyon hazırlayabilirsiniz.

Öğün Atlamayın

Dengeli beslenerek sağlığınızı kolay bir şekilde koruyabilirsiniz. Dengeli beslenmek için gün içerisinde ihtiyacınız olan bütün öğünleri tüketmeniz gerekmektedir. Vücut ağırlığınıza, yaşınıza ve fiziksel özelliklerinize uygun kaloride bir porsiyon hazırlamanız son derece önemlidir.

Öğün atlamak, yetersiz beslenmeye sebep olarak vücudun dengesini bozabilir. Açlık sonucu ortaya çıkan tansiyon ve şeker düşmesi gibi problemleri de beraberinde getirir. Özellikle kahvaltı ve öğle yemeğinin atlanmaması tavsiye edilir. Akşam saatlerinde hareketin azalmasıyla beraber rahat bir uyku süreci geçirmek için ise hafif yiyecekler tercih edebilirsiniz.

Ana öğünlerin yanı sıra ara öğünler de sağlık açısından büyük önem taşır. Meyve ve sağlıklı atıştırmalıklarla hazırlayabileceğiniz ara öğünlerde ceviz, fındık, kuru üzüm, yoğurt, elma gibi çeşitli yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Öğünlerinizde Çeşitlilik Sağlayın

Sağlıklı ve dengeli beslenme için vücudun ihtiyacı olan bütün bileşenlerin sağlanması gerekir. Öğünlerinizde çeşitlilik sağlayarak dengeli bir beslenme rutini oluşturabilirsiniz. Günlük beslenme programınızda vitamin, kalsiyum, protein ve az miktarda karbonhidrattan oluşan içeriklere sahip yiyeceklerin olmasına dikkat etmelisiniz.

Meyve, sebze, et ve süt ürünlerinin sağlığa faydası olduğu görülse de fazla tüketilmesi durumunda birçok probleme yol açabilir. Bu nedenle farklı yiyecek türlerinin yeterli miktarda tüketilmesi önerilir.

Sebze ve Meyve Tüketmeye Önem Verin

sağlıklı beslenme rutini

Sağlıklı beslenme programının olmazsa olmazı haline gelen sebze ve meyveler, yüksek besin değerine sahiptir. İnsan bedeninin farklı ihtiyaçlarını karşılayan vitaminlerden oluşan doğal yiyecekler, birçok rahatsızlığın önlenmesine yardımcı olur.

Düşük kalorili sebze ve meyveler, vücut ağırlığınızı korumanızı sağlar. Kanser, kalp damar hastalıkları, tansiyon gibi sorunları engelleyen bu yiyecekler, vitamin ve mineral deposudur. Kolaylıkla hazmedilen bitkisel gıdalar, bireylere enerji verir. Sebze ve meyve tüketimini bol su ile destekleyerek sağlıklı ve keyifli bir yaşam süreci geçirebilirsiniz.

Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun

Pek çok rahatsızlığın oluşmasında etki eden yağ, doğru tüketilmediği takdirde sorun yaratabilir. Bitkisel ve hayvansal yağlar, dengeli ve az miktarda tüketilmelidir. Vücudun ihtiyacına uygun miktarda yağ tüketimi, son derece yararlıdır.

Margarin ve tereyağı gibi yağ türleri, yapıları sebebiyle kalp damar rahatsızlıklarına sebep olabilir. Yağ tüketimini sıvı yağ ile sınırlandırmanız tavsiye edilir. Fazla yağ içeren kızartma gibi yiyecekler, sağlıklı beslenme programlarında bulunmamalıdır. Yiyecekleri pişirirken haşlama, buhar ve fırın gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

Sağlıklı bir yaşam için içerisinde yoğun yağ bulunan çeşitli atıştırmalıkları hayatanızdan çıkararak sağlıklı atıştırmalıklara yönelebilirsiniz.

Lifli Besinler Tüketmeye Özen Gösterin

Sağlıklı bir yaşam sürdürerek kilonuzu korumayı sağlayan lifli besinler, sindirim sistemini çalıştırarak hazımsızlık problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek sağlıklı çalışmasına yardımcı olan lifli besinler, kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını korur. Lifli besinler tokluk hissi oluşturarak gün boyunca rahat hareket etmenize imkan tanır.

Kan şekerinin kontrol altında tutulmasını sağlayan lifli besinler arpa, çavdar, yulaf, tahıllı ekmek, makarna, kahvaltılık gevrek, bezelye, nohut, kuru fasulye, elma, narenciye, havuç, patates ve kuruyemişlerden oluşur. Zengin lif içeren gıdaları günlük beslenme rutininize ekleyerek sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Bol Bol Su İçin

sağlıklı beslenme, su içme

Sağlıklı beslenme kurallarının başında bol su tüketimi gelmektedir. İnsan vücudunun yarısından fazlası sudan oluşmaktadır. Vücudun sorunsuz bir şekilde işlemesine yardımcı olan su; vücut ısısını korur, eklemleri kayganlaştırır, kan dolaşımını hızlandırır ve damar fonksiyonlarının sürdürülmesine imkan tanır. Su tüketimi birçok problemin önlenmesinde büyük rol oynar.

Organların çalışması için vücutta bulunan ve çeşitli etkenler sonucu azalan sıvı, su ile takviye edilmelidir. İç ve dış organların sorunsuz bir şekilde çalışması için günde en az 2 litre su içilmesi tavsiye edilir.

Vücut, su kaybetmeye başladıktan sonra zihinsel bulanıklıklar meydana gelebilir. Algı, konsantrasyon, refleks, hafıza ve kaygı sisteminde aksaklıklar ortaya çıkar. Beyin dokusunda küçülmeye sebep olan susuzluğu engellemek, günlük rutinlerinizi sorunsuz şekilde gerçekleştirmeniz açısından da önemlidir.

Yeterli miktarda su içmediğinizde baş ağrısı ve migren gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Böbreklerin düzenli bir şekilde çalışması ve temizlenmesi için su tüketimine dikkat edilmelidir. Su tüketimi, metabolizma hızını artırarak ideal vücut ağırlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Cilt kuruluğu gibi sorunlarla başa çıkmanızı da sağlayan su, yeterli miktarda tüketildiğinde cildi nemlendirerek yumuşatır ve esnekliğini artırarak kırışıklıkları önlemeye destek olur.

Hemen İnceleyin: Afyon Yemekleri

Mineral ve Vitamin Almaya Çalışın

Sağlıklı beslenme listesi hazırlarken vitamin ve mineral içeren yiyeceklere de yer vermeniz tavsiye edilir. Vitamin ve mineraller çeşitli özelliklerden oluşan yapıları ile sağlığa olumlu etki eder. Besinlerin vücuttaki işlevlerini gerçekleştirmesini sağlayan bu maddeler, bağışıklık sistemini destekleyerek enerji verir.

Egzersiz Yapın

sağlıklı beslenme, egzersiz yapma

Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez unsuru olan egzersiz, farklı fiziksel yapılara ve kişisel kriterlere uygun seçeneklerden oluşur. Haftanın birkaç günü mutlaka vakit ayırmanız gereken egzersizleri günlük rutininize eklemeniz sağlığınız için son derece önemlidir.

Egzersiz planlaması yaş, kilo, vücut kitle endeksi gibi çeşitli etkenlere göre hazırlanmaktadır. İlk kez egzersiz yapacaksanız bir uzmandan yardım almanız veya hafif tempoda spor yapmanız gerekmektedir.

İdeal Kilonuzu Korumaya Önem Verin

İnsan vücudu yaşa bağlı olarak değişim gösterir. Metabolizma hızı zaman içerisinde azaldığından vücut kilo almaya meyilli hale gelir. Kilo değişimi zaman içerisinde fiziksel pek çok probleme yol açabilir. Yaşa göre sağlıklı beslenme listesi hazırlayarak egzersiz ile desteklemeniz kilonuzu korumanızı sağlar.

Oruçoğlu Termal Otel uzman personellerin yer aldığı termal havuzların yanı sıra özel beslenme listelerinden oluşan eşsiz lezzetleriyle de kusursuz bir hizmet sunar. Dünya mutfağından yemeklerin hazırlandığı tesiste, sağlığınıza en uygun yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir