Ramazan Bayramı Tatilinde Yapılacak Şeyler

ramazan bayramı tatili

Her yıl Hicri takvimin 9. ayına denk gelen Ramazan ayı, 2024 yılında 10 Mart’ta başlayıp 8 Nisan’da bitecek ve sonra Ramazan Bayramı başlayacak. Bu yıl, Ramazan Bayramı tatili ise 10-12 Nisan tarihleri arasında olacak. Üç gün süren Ramazan Bayramı boyunca, hayatın akışı da büyük ölçüde değişir.

Büyükler ziyaret edilir, tatile gidilir, aile sofralarında geleneksel lezzetler yenir, türbeler ziyaret edilir. Bu bayram, tatil anlamına gelir. Öyle ki bayram arifesinde okullar, bankalar, devlet daireleri ve neredeyse her yer 3-4 gün boyunca kapanarak tatil moduna geçilir.

Ramazan Bayramı Nedir?

11 Ayın Sultanı olarak da bilinen Ramazan ayının bitiminin hemen ardından başlayan Ramazan Bayramı, oruç tutmanın bittiği ve İslam dünyasında kutlanan dini bir bayramdır.

Bayram, Hicri takvime göre olduğundan ve her yıl günü değiştiğinden, her yıl merak edilen sorulardan biri de Ramazan Bayramı hangi gün sorusudur. Peki, 2024 yılında Ramazan Bayramı ne zaman? Bu yıl Ramazan Bayramı, 10 Nisan’da başlayacak ve 12 Nisan’da bitecek.

Ramazan ayı boyunca büyük bir hevesle beklenen Ramazan Bayramı kaç gün tatildir? Birçok iş yeri, arife günü öğleden sonra kapandığından, Ramazan Bayramı tatili 3.5 gün sürmektedir. Arife günü çalışmayı tercih eden yerler için ise bu süre 3 gündür.

Ramazan Bayramı’nda Neler Yapılır?

Ramazan Bayramı’nda Neler Yapılır?

Ramazan Bayramı, daha başlamadan önce heyecanı ve telaşı başlar. Arife gününde, bayramda gelecek misafirler için tatlı, çikolata, şeker alışverişi yapılır, evde bayram temizliği yapılır. Bayram sabahında ise erkekler bayram namazına gider, mezarlıklara giderek ölmüşlerin mezarları ziyaret edilir, büyüklerin elleri öpülür, akraba ve komşular ziyaret edilir. Kapıya çocuklar geldiğinde ise arife günü alınan bayram şekerleri ve çikolataları ikram edilir. 

Son yıllarda, bayramlar tatil anlamına da gelmektedir ve hafta sonları ile birleştirilen bayram tatilleri, şehirden kaçıp dinlenmek ve eğlenmek için bir fırsat haline gelir. Bu yıl nisan ayına denk gelen Ramazan Bayramı’nda tatile çıkmak isterseniz, dinlenmek için iyi bir fırsat olan termal otelleri tercih edebilirsiniz.

Termal otellerin başkenti Afyon, Oruçoğlu Termal Otel gibi birinci sınıf otelleri ile dinlenmek ve Afyon kültürünü, tarihini ve doğasını keşfetmek için harika bir seçimdir. Burada, hem sevdiklerinizle zaman geçirebilir hem de tatil dönüşü sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.

Termal Otele Gidin

Ramazan Bayramı, termal tatil

Ramazan Bayramı tatili sizin için şehirden kaçmak için bir fırsat anlamına geliyorsa, 2024 yılında nisan ayına denk gelen Ramazan Bayramı tatili için termal otel tatili seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Termal oteller, mineral değeri yüksek şifalı sular ile dinlenmek, toksinlerden arınmak, sakinleşmek ve şifalanmak için harika bir seçimdir. Bu bayramda şehirde kalmak yerine tatile gitmeyi tercih edecekseniz, şifalı sular ve rahatlatıcı bir ortamda bütün yılın stresini atabilirsiniz.

Oruçoğlu Termal Otel’de yapacağınız bayram tatili hem aileniz hem de arkadaşlarınızla gitmek için harika bir seçenek olabilir. Büyük aile havuzları, buhar banyoları, termal saunalar, SPA, dünya masajları ve daha fazlası ile tatilden beklentisi “dinlenmek” olanlar için ideal bir destinasyon olan Afyon, kültürel ve tarihi bir gezi için de harikadır. Afyon kültürünü keşfetmek, bayram tatilinizi bir keşif tatiline dönüştürmenize de yardımcı olacaktır.

Afyon Kültürünü Keşfedin

Afyon’un tarihi, binlerce yıl öncesine gitmektedir ve Türkiye’nin tarihi, kültürel olarak zengin şehirlerinden biridir. Ege’den Batı Anadolu’ya doğru giderken sizi karşılayan Afyon, meşhur tarihi kaleleri, sucuk ve kaymak gibi yöresel lezzetleri, tarihi çarşısı, hediyelik eşyaları, doğa içindeki rotaları ve kültürel destinasyonları ile gezilmesi gereken yerlerle doludur.

Afyon’da termal otelde tatil yaparken bir yandan da Afyon kültürünü keşfetmek, Ramazan Bayramı tatilini dolu dolu geçirmenizi sağlayacaktır. Afyon’a gittiğinizde kültürünü keşfetmek ve tarihi bir yolculuğa çıkmak isterseniz; Afyon Kalesi, Ulu Cami, Sultan Divani Mevlevihanesi Müzesi, Taş Medrese, Millet Hamamı, Bedesten Çarşı, Afyonkarahisar Kültür ve Sanat Evi, Zafer Müzesi, Afyonkarahisar Müzesi, Taşhan Sokağı ve Afyon Masal Dünyası Parkı burada mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

İlginizi Çekebilir: Afyon Kaplıcaları

Sevdikleriniz ile Zaman Geçirin

Ramazan Bayramı ve diğer dini bayramları bu kadar özel ve anlamlı kılan şeylerden biri, sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmenize olanak tanımasıdır. Günlük hayatın hızı ve koşuşturması arasında, aile büyüklerini ve sevdiklerini göremeyenler için bunu telafi etmenin yolu bayramlarda onları ziyaret etmek ve birlikte vakit geçirmekten geçiyor.

Çok uzun yıllardır Ramazan, İslam dünyası için büyüklerin elini öpme, mezarlıkları ziyaret etme, çocukları sevindirme, harçlık alma ve verme ile ilişkilendirilmiştir. Sevdiklerinizle ve aile büyüklerinizle bol bol vakit geçirebileceğiniz 2024 Ramazan Bayramı tatilinde 3 gün boyunca hem dinlenebilir hem de keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Sevdiklerinize Hediye Alın

Ramazan Bayramı, hediye almak

Ramazan Bayramı tatili için Afyon’a giderek keyifli bir termal tatili yapmaya karar verdiyseniz, Afyon’dan dönmeden önce yapmanız gereken şeylerden biri de sevdikleriniz için hediye almaktır.

Afyon’un meşhur kaymağı, lokumu, sucuğu, magnetleri, anahtarlıkları ve yöresel Afyon ürünleri ile tatil dönüşü hem sevdiklerinizi mutlu edebilir hem de eviniz için bir şeyler satın alabilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan Bedesten Çarşı, termal otel tatili dönüşü Afyon’dan ayrılmadan önce hediyelik eşya alışverişi için en çok tercih edilen rotaların başında gelmektedir. Ayrıca hem kent merkezinde hem de ara sokaklarda alışveriş yapabileceğiniz pek çok farklı dükkan da vardır.

İlginizi Çekebilir: Afyon’da Yapılacaklar

Doğa Yürüyüşleri Yapın

Ramazan Bayramı, doğa yürüyüşleri

Ramazan Bayramı, bu yıl nisan ayına denk geldiğinden, güzel havaların keyfini çıkarmak ve tatilde dinlenmek için yapılabilecek şeylerden biri de doğayla baş başa kalmaktır. Ramazan tatili için Afyon’da termal otelleri tercih edecekseniz, şehrin aynı zamanda yürüyüş turizmine olanak sağladığını ve doğa yürüyüşleri için harika fırsatlar sunduğunu da unutmayın.

Afyon şehir sınırları içerisinde bulunan Başkomutan Tarihi Milli Parkı hem doğayla baş başa kalmak hem de bol oksijenli bir ortamda yürüyüşe çıkmak için harikadır. Aslında hangi şehirde olursanız olun, tatilde doğa yürüyüşü yapabileceğiniz bir milli park veya orman bulabilirsiniz. İstanbul’da yaşayanlar için de şehrin her iki yakasında farklı alternatifler bulmak mümkün.

İlginizi Çekebilir: Frig Vadisi Gezilecek Yerler

Oruçoğlu Termal Otelde Bayram Tatilinizi Yapın

Ramazan Bayramı tatili için termal otel tatili size cazip geliyorsa, termal otellerin başkenti Afyon’da bulunan Oruçoğlu Termal Otel, hem şifalı suları hem de sunduğu aktivite olanakları ile sıklıkla tercih edilmektedir.

Aileler, sevgililer ve arkadaş grupları tarafından dinlenmek ve şifalanmak için tercih edilen otelin şifalı suları, zengin mineralli içeriği ile iyileştirici etkilere de sahiptir. 2024 Ramazan Bayramı tatili için avantajlı fiyatlar ve indirim seçenekleri ile de ziyaretçilerine tatil fırsatı sunan Oruçoğlu Termal Otel’de SPA, buhar odası, sauna, hamam, termal havuz, cilt bakımı, aromaterapi masajları, volkanik taş masajları, jakuzili aile banyoları, Bali masajı, yüzme havuzları, çamur banyoları ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Ramazan Bayramı hangi gün diye merak ediyor ve tatili hafta sonu ile birleştirip ailenizle birlikte dinlenirken iyileştiren bir tatile çıkmak istiyorsanız, siz de tercihinizi termal otel seçeneğinden yana kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir