Düğün Hazırlığı: Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır?

düğün organizasyonu

Hayatınızın en önemli adımlarından birini atarken sevdiklerinizle kutlama yapacağınız düğün organizasyonunuz, düğün hazırlık listesi olmadığında planlaması zor bir organizasyon haline gelebilir. Evlilik kararı verildikten sonra atılması gereken ilk adım düğün hazırlık listesi oluşturmaktır.

Bu özel liste düğüne hazırlık aşamalarının detaylı bir şekilde takip edilip tamamlanmasına yardımcı olur. Düğün organizasyonu yapılırken gelin ve damadın ortak zevk ve hayalleri göz önüne alınmalıdır. Unutulmaz bir düğün planlaması yapmak için yeterli vakit ve bütçe belirlenmelidir.

“Düğün Hazırlığı: Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır?” adlı bu yazımızda sizlere düğün hazırlık süreçlerinden bahsedeceğiz.

Sizlerin en çok merak ettiği “Düğün nasıl yapılır?” sorusuna yanıt verirken düğün organizasyon süreci, düğün hazırlığında dikkat edilmesi gerekenler konularına değineceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyerek düğün organizasyonu, düğün hazırlıkları ile ilgili bilgi edinebilir; düğün listesi nasıl hazırlanır, düğün nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır?

düğün organizasyonu nasıl yapılır

Düğün nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyorsanız kusursuz bir düğün organizasyonu yapmak için öncelikle düğün hazırlık listesi oluşturmanız gerektiğini unutmamalısınız. Düğün organizasyonu için ilgilenmeniz gereken madde ve detayların yer aldığı listeye uyum sağlayarak hayalinizdeki düğünü yapabilirsiniz.

Düğün hazırlıkları için ilk adım bütçe belirlemektir. Bütçe, düğünün birçok alanında etkili bir rol oynar. Organizasyonda kullanacağınız bütçeyi belirledikten sonra düğün tarihine karar verebilirsiniz.

Düğün tarihini en az 6 ay sonraya almak hazırlık için ihtiyacınız olan süreyi size verecektir. Böylece stressiz ve son derece keyifli bir hazırlık süreci geçirebilirsiniz. Düğün tarihindeki hava koşullarını göz önüne almanız yer seçiminde etkili rol oynar.

Bütçe ve tarihin belirlenmesi ile beraber davetli listesi hazırlanabilir. Davetli listesini hazırlarken en özel günlerinizden birinde yanınızda olmasını istediğiniz kişileri belirleyerek keyifli bir düğün geçirebilirsiniz. Davetlilerin oturma düzenlerini de doğru şekilde belirlemelisiniz.

Kişi sayısına, bütçenize ve zevkinize en uygun mekan seçimini yapmak için detaylı bir araştırma yapmalısınız. Yemekli bir davet planlıyorsanız menü seçimine de zaman ayırmalısınız. Yiyecek ve içeceklerin davetlilere uygun alternatiflere sahip olması son derece önemlidir.

Düğün konseptine uygun bir mekan süslemesi için mekanın organizatörleri veya seçtiğiniz organizatörler ile iş birliği yapmanız tavsiye edilir. Dilediğiniz renk ve konseptten oluşan bir süsleme belirlenmelidir.

Gelinlik ve damatlık, düğünün yıldızlarının öne çıkmasına yardımcı olur. Gelin ve damadın birbirlerini tamamlayan tarza sahip kıyafetler seçmeleri, şık bir görünüm oluşturmalarını sağlayacaktır. Gelinlik ve damatlığın tasarımları kadar rahat olmaları da bireylerin keyifli bir gece geçirmesine olanak tanır.

Hemen İnceleyin: Afyon Toplantı Otelleri

Mekan Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

düğün organizasyonu mekan seçimi

Düğün hazırlık listesinin en önemli aşamalarından biri ise mekan seçimidir. Mekan seçimi, düğün planlamasının temelini oluşturur. Doğru mekanı seçerek sevdiklerinizle kusursuz bir gece geçirebilirsiniz.

 • Düğün hazırlık listesinde yer alan mekan seçimi için dikkat etmeniz gereken ilk adım, mekanın davetlilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde olmasıdır. Merkezi konumda yer alan bir mekanı seçerek eksiksiz bir katılım sağlayabilirsiniz.
 • Mekan seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri ise seçilen tarihin hava koşullarına uygun olmasıdır. Sonbahar, kış gibi soğuk ve yağışlı bir mevsimde düğün yapmak istiyorsanız açık alan organizasyonu tercih etmemelisiniz. Tercih edilen mevsimin koşullarının yanı sıra güne özel hava koşullarını da öğrenmelisiniz.
 • Mekan seçimi düğünden aylar önce yapıldığı için hava şartlarını önceden kestirmek zor olabilir. Bu nedenle mekan seçerken organizatörler ile beraber B planı oluşturarak risklere karşı önlem alabilirsiniz.
 • Düğün organizasyonu için belirlediğiniz davetli sayısına uygun alana sahip bir mekan seçmeniz konforlu bir gece geçirmenizi sağlar. Masa ve sandalyelerin yanı sıra pist bölümünün de geniş olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Hayalinizdeki düğün konseptini gerçekleştirmek istiyorsanız doğru özelliklerden oluşan mekanı bulmalısınız. Kır düğünü için yeşillikler arasında bir yer veya geleneksel bir gece için kapalı bir salon tutabilirsiniz.
 • Organizasyon şirketi ile çalışan mekanlarda hazırlık süreci daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde ilerler. Seçtiğiniz mekanın organizasyon şirketi ile çalışıp çalışmadığına önem vermelisiniz.
 • Yemekli bir davet vermek için mekanın yemek servisi olup olmadığını öğrenmeli ve geçmişte yapılan düğünleri araştırarak fikir edinmelisiniz.

Düğün Organizasyonu Yaparken Önemsemeniz Gereken Konular

düğün organizasyonu dikkat edilmesi gerekenler

Birbirinden farklı pek çok konuyu koordine etmeniz gereken düğün hazırlık listesini sorunsuz bir şekilde tamamlamak için önemsemeniz gereken birtakım noktalar bulunur. Uzun ve yorucu bir süreç geçirmenize neden olan düğün organizasyonu işlerini kolaylaştırmak için önemsemeniz gereken konuları göz önüne almalısınız.

 • Yiyeceklerin hazırlanmasında titiz davranılması ve çeşitlilik olması önerilmektedir.
 • Düğünün olmazsa olmazı müziktir. Canlı müzik ve DJ alternatiflerini değerlendirerek hayalinize en uygun müzik seçimini yapabilirsiniz.
 • Gelin ve damadın kıyafet, saç ve makyajları ile ilgili detayların önceden belirlenip prova edilmesi düğün günü ortaya çıkabilecek riskleri minimize eder. Şık, uyumlu ve rahat kombinler yapılması düğün için oldukça önemlidir.
 • Düğün hazırlığı oldukça uzun ve zorlu bir süreci kapsar. Bu sürecin stressiz bir şekilde tamamlanması için hazırlıklara mümkün olan en erken aşamada başlamanız tavsiye edilir. 

İlginizi Çekebilir: Toplantı Organizasyonu Nedir?

Düğün Günü Koordinasyonu Nasıl Yapılır?

düğün organizasyonu, düğün koordinasyonu

Düğün hazırlık listesinin kusursuz bir şekilde tamamlandığından emin olmak için düğün gününü beklemelisiniz. Öncesinde gerçekleştirdiğiniz bütün adımlar yalnızca planlamadan oluşur. Düğün hazırlık listesinde yer alan adımların gerçekleştirilmesi için düğün günü koordinasyonu yapılmalıdır.

“Düğün nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı verilirken en sık unutulan düğün günü koordinasyonunda dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır.

Düğün listesini uygulamaya başlamadan önce güne sağlam bir kahvaltı ile başlamalısınız. Uzun ve yorucu günü tamamlamak için zinde ve sağlıklı olmanız son derece önemlidir. Kahvaltı yaptıktan sonra ılık bir duş alarak cilt bakım rutininizi uygulamalısınız. Cilt bakım rutininde yeni ürünler denemeniz tavsiye edilmez.

Kuaföre giderken yanınıza almanız gerekenlerin listesini belirlemeniz pratiklik sağlayacaktır. İç çamaşırı, gelinlik veya damatlık, takı, aksesuar gibi parçaları yanınıza alarak kuaföre gidebilirsiniz. Düğün günü boyunca yanınızda soğukkanlı ve güvendiğiniz birinin olması ortaya çıkabilecek risklerin önlenmesine yardımcı olur.

Saçınızı yaptırırken kesim ve boya gibi işlemlerden kaçınarak kararlaştırdığınız modeli tercih etmeniz gerekir. Saç ve makyajın tamamlanmasının ardından gelinlik veya damatlığınızı giyebilirsiniz.

Geleneksel düğün organizasyonlarında gelin arabası sağdıçlar tarafından süsletilir. Damat ve ailesiyle beraber gelin kuaför veya evden alınmaya gidilir. Bütün bu adımların gerçekleştirileceği saatleri belirlemeniz gerekir. Düğünden önce fotoğraf çekimi yaptırılır. Ardından düğün mekanına gidilerek son hazırlıklar yapılır. Aile ve arkadaşlar kapıda davetlileri karşılar. Davetlilerin gelmesiyle beraber düğün başlamalıdır.

İlginizi Çekebilir: Afyon Yemekleri

Oruçoğlu Termal Otelde Düğün Organizasyonunuzu Yapın

Davetlilerin yanı sıra gelin ve damadın da mutlu olacağı bir organizasyon gerçekleştirilmesi için evlilik kararı verildikten sonra düğün hazırlık listesi yapılmalıdır. Düğün hazırlık listesindeki bütün maddeleri adım adım uygulayarak kusursuz bir geceye imza atabilirsiniz. Organizasyon departmanı bulunan mekanlar, düğün sürecinde kolaylık sağlayacaktır.

Oruçoğlu Termal Otel, etkileyici bir gece geçirmenize olanak tanıyan düğün salonları ile dikkatleri üzerine çeker. Müzik, yemek menüsü, pasta ve konseptin etkileyici bir şekilde uygulandığı düğün organizasyonlarında gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Bütçe dostu ve kusursuz bir düğün yapmak için Oruçoğlu Termal Otel’i inceleyebilir, düğünün ardından balayı sürecini de burada tamamlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir